AKMAN HOLDİNG A.Ş.

 

Akman Grubu 1981 yılında ihracata yönelik meyve suyu, meyve suyu konsantresi ve püresi (pulpu) üretimi amacı ile Kemal AKMAN ve oğlu Ali AKMAN tarafından kurulmuştur.

 

1984 yılında ERSU MEYVE ve GIDA SAN.AŞ. yi satın alan, 1988 yılında GOLDEN MEYVE SUYU ve GIDA A.Ş. yi kuran ve halen 4 üretim tesisine (Konya-Ereğli’de ERSU, Antalya-Korkuteli’nde GOLDEN, Afyon-Sultandağı’nda MORELLO ve Niğde’de AKSU) sahip olan AKMAN, meyve suyu sektöründe lider konumuna gelmiş olup AKMAN DIŞ TİCARET MÜTEAHHİTLİK A.Ş. ile dünyanın her tarafına istenilen zamanda sevkiyat yapmaktadır. 

ERSU, Türkiye’de ve dünyada tüm meyve çeşitlerini işleyen en büyük entegre tesisi olup aynı zamanda meyve suyu teknolojisi, makine ve ekipmanları, know-how ihracatı da gerçekleştirmektedir.  Bu şekilde İran’da, Hindistan’da, Çin’de anahtar teslimi modernizasyon şeklinde birçok tesis kurmuştur. GOLDEN, Türkiye’nin en güzel golden türü elmalarının üretildiği beldenin elmalarını işleyerek dünyada beş kıtaya ihracatı yapılan ve aranılan bir markadır.  MORELLO, dünyaca meşhur “morello” vişnelerinin ve diğer meyvelerin üretildiği bir tesistir.  AKSU, sadece elma konsantresi üretimi yapar.  Aynı zamanda AKPLAST plastik Varil Tesisi olarak hem Akman Grubuna ait diğer fabrikalara ve gelen taleplere hizmet vermektedir.  GOLDEN YANTAİ, ürünleri Golden markasıyla Çin pazarında satışa sunmak ve diğer ülkelere ihracat gerçekleştirmek üzere Şubat 2004 de faaliyete geçmiştir.

AKMAN nicelikte olduğu kadar niteliktede önder bir kuruluştur ve “İlklerin Firması” olmuştur. Türkiye’de meyve suyu konusunda ilk TSE Belgeli, ilk ISO kalite standardı belgeli, ilk ARGE labarotuvarı kuran, ilk aseptik dolumu ve ultra filitrasyonu gerçekleştiren firma AKMAN olmuştur.

 

Akman Grubu’na Akman Otomotiv Elektronik San.A.Ş., Akman Sigorta Acenteliği A.Ş., Akman Gayrimenkul İşletme ve Turizm A.Ş., Akman Sağlık hizmetleri A.Ş.’ninde dahil olmasıyla grupta 8 şirkete ulaşılmıştır.

AKMAN OTOMOTİV A.Ş., otomobil ithalatı ve satışı konusunda faaliyet göstermektedir.  Önceki yıllarda Kızılay ve G.O.Paşa Showroom’larında AUDI ve VW Bayii olarak hizmet vermiştir.  1998 yılından beri Mercedes, BMW, Porsche, LandRover ve Jaguar gibi lüks araçları ithal etmektedir.

 

İNŞAAT; TURİZM ve SAĞLIK ALANLARINDAKİ FAALİYETLER

 

Ankara’da Konya Yolu üzerinde 51.000 m2 kapalı alanda AKMAN CONDOMINIUM 2000 (220 stüdyo daire), AKMAN EMPORIUM (Alışveriş Merkezi), AKMAN MEDICORIUM (MedArt Tıp Merkezi) ve CAPITAL PLAZA OTEL (4 yıldızlı) projeleri gerçekleştirilmiştir.

 

Hedef, tüm çalışanlarının mutluluğu ve katkılarıyla toplam kaliteye ulaşmak ve rekabet ortamında müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

 


    [ersu] [golden] [morello] [akplast] [condominium 2000]